ERCİYES DEHA     (Dinamik - Etkili - Hızlı    Anlayarak Okuma)

Anasayfa

BÜTÜN ÇABAMIZ, GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN...Hızlı okuma grubumuz:https://www.facebook.com/groups/erciyesdehahizliokuma/
ÖNSÖZ

            Ülkemizde okuma alışkanlığının az olduğu herkesçe kabul edilmektedir. Çünkü kitap, dergi, gazete ve diğer yayınların baskı sayıları dünya ortalamasının çok altındadır.

            Okuma alışkanlığının gelişmemesi, okuma hızının yavaş olması, okuma eylemini sıkıcı hâle getirmektedir. Türkiye’de dakikadaki okuma hızı, ortalama 180-220 kelime civarındadır. Bu, okuma hızımızın yeterli düzeyde olmadığının göstergesidir. Sesli okuma ile ulaşılabilecek en yüksek hız da budur. Sesli okuma hızı ile okuyor ve düşünüyoruz. Sesli okuma günlük hayatta zaman zaman kullandığımız fakat sınavlarda kullanamadığımız bir okuma türüdür.

            Sesli okuma ile sessiz okuma arasında, uygulamada bir farklılık yoktur. Çünkü sessiz okumada içten seslendirme yapılmaktadır, bu da okumayı yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla anlamayı düşürmektedir.

            Anlayarak hızlı okuma ile sesli okuma birbirinden tamamen farklıdır.

            Sesli okumada uyulması gereken kurallar vardır. Anlaşılır bir şekilde, konuşur gibi doğal bir sesle, vurgulama ve tonlamaya dikkat ederek okuma bunlardan bazılarıdır. Anlayarak hızlı okumada bu kurallardan hiçbiri aranmaz.

            Sesli okuma, ikinci ve üçüncü şahıslara yapılan bir okumadır. Anlayarak hızlı okuma ise tamamen kişinin kendine dönük bir okuma türüdür. Anlayarak hızlı okuma sadece göz ve beyin işbirliği ile gerçekleşir. Sesli ve içten okuma ise ses yolu dediğimiz; diyafram, akciğer, nefes borusu, ses telleri, küçük dil, dil, dişler ve dudaklar ile göz ve beynin ortak çalışması ile oluşur.

            İlkokulda okumayı hızlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Fakat bu, hızlı okuma değildir. Okumayı akıcı ve anlaşılır hâle getirmek amacıyla yapılan bir çalışmadır.

            Okuma hızımızın artması, anlama oranını yükselteceği gibi okumaktan zevk almamızı da sağlayacaktır. Sınavlarda “Süre yetmedi, yetiştiremedim.” şikâyetlerini ortadan kaldıracaktır. Öğrencilerin anlama ve hatırlama yetenekleri gelişecek, öğrenme istekleri artacaktır. Kelime hazinesi daha çabuk zenginleşecek, duygu ve düşüncelerini ifade etmede sıkıntı yaşamayacaktır. Bunun sonucunda da çocuklarımızın özgüvenleri artacak okumaktan zevk alır hâle gelecektir.  

             Okumanın önemine inanan eğitimciler olarak bu kitapta göz egzersizleri ile dikkat artırıcı çalışmalara da yer verdik. Bu çalışmalarla beyindeki görme merkezinin geliştirilmesi ve zihinsel becerilerin artırılmasını amaçladık. Kitaptaki etkinlikleri öğrencilerimizin eğlenirken öğrenebileceği şekilde hazırladık.

            Kitap, eğitim öğretime yıllarca hizmet etmiş olan İdris DOĞAN, Türkçe öğretmeni Nuri SIVAR, uzman sınıf öğretmenleri Mustafa Bülent AKYAZAN ve Yücelhan YILDIRIM tarafından hazırlandı. Kitaptaki etkinlikler önce öğrencilerimize uygulandı, sonuçları değerlendirildi ve geliştirildi. Uygulamanın başlangıcında ve bitiminde okuma hızı ve anlama oranları noter tarafından tespit edildi.  Pilot uygulama olarak yedi farklı okulda öğretmenlere “Erciyes Deha Hızlı Okuma Ekibi” tarafından Anlayarak Hızlı Okuma Kursu verildi. Aldığımız sonuçlar bu eseri sizlere sunma cesareti verdi.

            Kitabı seven, okuduğu için boş vakti olmayan,  bilgili, kültürlü, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan bir nesil için kitabımızın hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

                                                                      Erciyes Deha Hızlı Okuma Ekibi

NİÇİN HIZLI OKUMA? HIZLI OKUMA NEDİR? NEDEN YAVAŞ OKUYORUZ? HIZLI OKUMAK BİZE NELER KAZANDIRIR? GERİ DÖNÜŞLER YAPMA! KELİMELERİ BİRER BİRER OKUMA! İÇTEN SESLENDİRME YAPMA! ANLAYARAK HIZLI OKUMA VE BELLEK (HAFIZA) ÇALIŞMALARI KELİMELERİ TANIMA ETKİNLİKLERİ KELİMELERİ KAVRAMA ETKİNLİKLERİ BİLGİNİN BELİRLİ ARALIKLARLA TEKRAR EDİLMESİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret65644
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu
Saat
Takvim